Su Arıtma Cihazı Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Su Arıtma Cihazı Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Su Arıtma Cihazı Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Su Arıtma Cihazı Arıza Nedenleri ve Çözümleri

Su arıtma cihazı arıza nedenleri ve çözümleri bu sektörde faaliyet gösteren firmaların uzmanlık alanlarından biridir. Zira arıtma cihazlarının satışını gerçekleştiren firmalar, bunların bakımı ve onarımı konusunda da profesyonel destek sunar.

İzmir’in sektördeki prestijli markası Water Pro bunların başında gelir. Çeşitli su arıtma cihazı modellerine yönelik arıza tipleri hakkında zengin bilgi sahibi olan firmamız, bunları giderirken modern teknolojilerden yararlanır. Yedek parça olarak her zaman orijinal ürünleri kullanan firmamız; kaliteli, yüksek performanslı, dayanıklı malzemeleriyle üst düzeyde verimlilik sunar.

Su Arıtma Cihazı Arızaları Neden Olur?

 • Filtrelerin gerektiği zamanda veya doğru olarak değiştirilmemesi, su arıtma cihazında arıza problemleri ile karşılaşmaya yol açar.
 • Cihazların 6 ayda ve 1 yılda bir yapılması gereken bakımlarını ihmâl etmek çeşitli teknik ve hijyenik problemleri beraberinde getirir.
 • Suyun aşırı derecede kireçli olması filtrelerin çabuk yıpranmasına sebebiyet verebilir.
 • Yanlış filtre kullanımı da cihazın sorunsuz çalışmasını engelleyerek birçok olumsuz duruma davetiye çıkarır.

İlk Kullanımda Nelere Dikkat Edilmeli?

 • Su arıtma cihazının montajı yapıldıktan sonra şu adımlar izlenmelidir: Membran kapağına takılan hortum çıkarılır.
 • Bu aşamada hortumdan siyah su aktığı görülecektir. Su temiz gelene kadar akıtılmaya devam edilmelidir. Bu sayede ön temizlik işlemi uygulanmış olacaktır.
 • Tankın vanası kapatılmalı, su yeniden açılmalıdır. Böyle yapmak arıtma cihazının post karbon, tatlandırıcı ve membran yıkaması için gereklidir.
 • Tüm bunların ardından tankın vanası açılır. Bir saat beklenir ve tank içerisinde birikmiş olan su temizlenir. Böylece su arıtma cihazı güvenle kullanılmaya başlanabilir.

Su Arıtma Cihazı Arızaları Nasıl Giderilir?

Yaşanan problemin ne olduğuna ve neden kaynaklandığına göre su arıtma cihazı arıza giderme yöntemleri farklılık gösterir. Örnek olarak, bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

 1. Su Arıtma Cihazı Su Sızdırıyor

Bu, ters ozmoz sisteminde bir sorun olduğuna işaret eder. Çözümü için öncelikle sızıntının kaynağını bulmak gerekir. Bu noktada, bütün bağlantıları teker teker kontrol etmek lâzımdır.

 • Sızıntı Hava Borusundan Geliyorsa:

Buna, ‘hava boşluğu sızıntısı’ denir. Giderde biriken atıklar nedeniyle oluşan hava tıkanıklığından kaynaklanır. Bu da suyun taşmasıyla ve ters akmasıyla sonuçlanır.

Böyle bir durum olması hâlinde giderdeki tıkanıklığı ortadan kaldırmak gerekecektir. İşlem sırasında; boru temizleme âleti, fırça veya tel kullanılabilir. Ayrıca boru bağlantı noktalarının temizlenmesi gereklidir.

Gider borusuyla gider hattının aynı orantıda olması lâzımdır. Farklı hizada olurlarsa bu dengesizlik suyun ters tepmesine yol açar.

 • Sızıntı Muslukta ise:

Musluk veya sistemdeki bir parça gevşek olabilir. Sızıntının sonlandırılması için bağlantıları sıkıştırmaya ihtiyaç vardır. Borular; portlara, vanalara, gidere iyice yerleştirilmelidir.

  1. Arıtma Cihazında Su Sızıntısı Çözüm Yolları

Yukarıda bildirdiklerimizin yanı sıra, su sızdıran arıtma cihazını onarmak için şu yöntemler tatbik edilebilir:

 • Sızıntıya neden olan filtre yuvası çıkarılıp değiştirilir.
 • O-halkası sökülüp sıkı bir şekilde yeniden takılır.Depolama tankının vanası kapatılır.
 1. Su Arıtma Cihazından Su Gelmiyor / Az Geliyor

Suyun kesik kesik geldiğini veya hiç su akmadığını gözlemliyorsanız bunun nedeni Su arıtma cihazı tankında meydana gelen bir arıza olabilir. Ya da şebeke suyundaki basıncın düşüklüğü böyle bir sorun ortaya çıkarabilir.

Su tanklarının içinde bir hava kesesi yer alır. Bu parça, basıncı suyun fazlalığına ve akış derecesine göre ayarlar. Buna, ‘tank membranı’ denir. Orada bir patlama veya sızıntı durumu mevcutsa basınç ayarlaması yapılamaz.

2.2. Su Gelmeyen Arıtma Cihazı Nasıl Tamir Edilir?

Bunun için önce tankın doluluğuna bakılmalıdır. Boş tank 2 kg, dolu tank ise 20 kg ağırlığında olur. Eğer tankın dolu olduğu tespit edilirse demek ki problem içeriden kaynaklanıyordur. Sorunu düzeltmek için cihaz tankının basınçlanma yapmasını sağlamak gerekir.

Bunun için uygulannacak prosedürler aşağıdaki gibidir:

 • Şebeke suyu vanasını kapatın.
 • Depo tankının valfinı da kapatarak depoyu dışarı çıkarın.
 • Tank vanasını açıp içindeki suyu tahliye edin.
 • Tankın tamamen boşaltabilmek için sibob bölümünden hava basın. Bunu yapmak için bisiklet pompası kullanabilirsiniz. Hava basma işleminin ardından su, tamamen boşalacaktır.
 • Bundan sonra suyun basıncını bir basınç göstergesi yardımıyla ölçün. Basınç seviyesinin 6PSI-8PSI arasında olması gerekir.
 • Şâyet böyleyse, artık yapılacak iş kalmamış demektir. Su tankını tekrar bağlayabilirsiniz.
 • Sonrasında da tankı ve beslenme suyu vanasını yeniden açıp doldurmalısınız.
 1. Su Arıtma Cihazından Bulanık Su Geliyor

Su arıtma cihazı arıza nedenleri ve çözümleri konusunda en çok gündeme gelen durumlardan biri ürünün bulanık su vermesidir.Cihaz yeni alındıysa veya filtreleri değiştirildiyse  alınan su bulanık olabilir, bu normaldir. Nedeni ise, suda bulunan oksijenden kaynaklı hava kabarcıklarıdır.

Çünkü su, filtreden ilk kez akmaya başladığında hava, dışarı itilir. Bu da hava kabarcıkları meydana getirir. Filtrenin tam anlamıyla düzene oturması bu sorunu ortadan kaldırır.

Kullanım sıklığınıza bağlı olarak 1-2 hafta bulanık su ile karşılaşabilirsiniz. Bu geçici bir durumdur. Fakat bildirilen süreden daha uzun bir zamandır bulanık su gelmeye devam ediyorsa arıtma cihazını aldığınız firmaya başvurmalısınız.

 1. Tank Çok Geç Doluyor

Bu problem su arıtma cihazında karşılaşılan arızalar içerisinde oldukça yaygındır. Başlıca sebepleri ise şöyledir:

 • Su giriş musluğunun tam açık olmaması,
 • Şebeke suyu basıncının düşüklüğü,
 • Membran filtrenin tıkanması,
 • Shut off’un görevini yerine getirmemesi,
 • Pompalı cihazlarda pompa kafasının kireçlenmesi ve sisteme normalden az miktarda su vermesi.

Tüm bunlar uzman birinin müdahalesini gerektirir.

 1. Su Kireçli Geliyor

Cihazın suyu kireçlendirmemesi için filtrelerin belli aralıklarla değiştirilmesi büyük önem taşır. Örneğin;

 • 1mikron Sediment Filtre,
 • GAC veya Karbon filtre ,
 • 5mikron tortu filtre,
 • Membran filtre belli periyodlarda yenilenmesi gereken filtrelerden bazılarıdır.

Kireçlenme yaşandığı takdirde çözümü için filtre değişimi yapmak veya cihazın diğer bağlantı elemanlarında bir sorun varsa onu bulup çözüme kavuşturmak gereklidir.

Profesyonel Bakım ve Onarım İşlemleri için: Water Pro

Eğer su arıtma cihazı arıza nedenleri ve çözümleri hakkında bilginiz yoksa veya uğraşmak istemiyorsanız çözümü firmamızda bulabilirsiniz. Gelişmiş teknolojileri ve doğru yöntemleri etkin şekilde kullanan firmamız, cihazınızı ilk günkü performansına kavuşturacaktır.

Kaliteli bir su arıtma cihazının sağlık için büyük bir yatırım olduğu unutulmamalıdır. Bu yatırımın boşa gitmemesi ve cihazınızı yıllar boyu verimli bir biçimde kullanmak adına bakımını ve onarımını zamanında yaptırmanız gerekir.

Ne var ki bu aşamada güvenilir, deneyimli bir firma tercih etmeniz hayati öneme sahiptir. Zira en ufak bir hata bile cihazınızda geri dönülemez hasar oluşturarak sizi yeni bir ürün almaya mecbur edebilir.

Tüm su arıtma cihaz modellerinin çalışma prensiplerine ve özelliklerine hâkim olan Water Pro, hangi arızanın nasıl giderileceğini çok iyi bilir. Bu itibarla hiçbir yanlışa mahâl vermeden, arıtma cihazlarının tamir işlemlerini sorunsuz ve eksiksiz olarak gerçekleştirir.

0 Yorum

  Hiç yorum yapılmamış

Yorum Yap